Ekspresy przelewowe a ciśnieniowe – plusy i minusy

Stając przed zadaniem zakupienia nowego ekspresu do domu, zadajemy sobie pytanie, czy wybrać ekspres ciśnieniowy, czy raczej przelewowy. Jakie są między nimi różnice, i czy opłaca się kupować ekspresy ciśnieniowe? Sprawdźmy!

Ekspres przelewowy

Ekspresy przelewowe są to urządzenia o mniej skomplikowanej konstrukcji (w porównaniu do ich kuzynów – ekspresów ciśnieniowych). W skład zestawu, jaki znajdziemy w ramach ekspresu ciśnieniowego, wchodzą:

– pojemnik na kawę,

– filtr,

– płyta grzewcza,

– oraz dzbanek.

Jak parzymy w ekspresie przelewowym?

Do ekspresu przelewowego niezbędne będą filtry, które kupujemy w sklepach. Po użyciu filtr wyrzucamy i zamieszczamy nowy. W filtrze umieszczamy kawy, a do jednej z komór wlewamy wodę, która jest przelewana i podgrzewana. Gotująca się woda wędruje do pojemnika z kawą, a potem do dzbanka.

Ekspresy ciśnieniowe

W przypadku ekspresów ciśnieniowych proces parzenia kawy wygląda nieco inaczej. Maszyna wykorzystuje do parzenia ciśnienie, a wodę pobiera stopniowo przelewając ją przez ziarna, a gotowy napój wędruje prosto do przygotowanego naczynia. Ekspresy ciśnieniowe do kawy często mają również możliwość samodzielnego mielenia ziaren kawy, są jednak znacznie droższe od ekspresów przelewowych.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa